Instagram Stories to jedna z funkcjonalności Instagrama, która została wprowadzona dla wszystkich użytkowników aplikacji w sierpniu 2016 roku. Dzięki Stories mamy możliwość dodawania zdjęć lub wideo (jednak te drugie nie mogą trwać dłużej niż 15 sekund), które są pokazywane w formie krótkich relacji. Format taki został zapoczątkowany przez Snapchata, jednak został zaimplementowany później zarówno przez Facebooka jak i Instagrama.
Instagram Stories to przede wszystkim świetny sposób na dzielenie się codziennymi, spontanicznymi wydarzeniami z życia Twojego lub Twojej marki.
Gdzie mogę obejrzeć relacje?
Nie znajdziesz ich wśród standardowych postów – wszystkie relacje obserwowanych osób widoczne są na samej górze w strumieniu aktualności w aplikacji (u góry ekranu Twojego telefonu). Instagram Stories danego użytkownika (nie tylko osoby, którą obserwujemy, o ile wybrane konto nie jest prywatne) można również obejrzeć po wejściu na jej profil – gdy opublikowała ona jakąś relację zobaczymy wtedy kolorową ramkę wokół jej zdjęcia profilowego.
Co publikować w moich relacjach?
Celem relacji jest szybkie, spontaniczne dzielenie się z obserwatorami tym, co się dzieje na bieżąco, w sposób dowcipny i lekki. Obserwatorzy przeglądając relacje w porządku chronologicznym, niejako przeżywają Twój dzień razem z Tobą. Ponieważ relacje znikają po 24 godzinach, nie musisz skupiać się nad ich nadmierną edycją. Ważne jest, żeby były naturalne, ale również na swój sposób ciekawe i śmieszne (oczywiście zależnie od sytuacji). Obserwatorzy na pewno docenią Twoją inwencję i kreatywność w ich tworzeniu. Choć powinny wyglądać na niewymuszone i naturalne, muszą mieć również w sobie to coś, co będzie powodowało, że użytkownicy będą chcieli do Ciebie.
Podczas tworzenia relacji dostępnych jest wiele dodatków i funkcji, dzięki którym będą one dużo ciekawsze oraz wyróżniające się z tłumu.
Zawsze warto pomyśleć jednak najpierw o tym, czym faktycznie mogą być zainteresowani Twoi fani. Nie ma sensu publikowanie materiałów, które nie będą ich angażować i nie będą na swój sposób unikalne. Nie warto dzielić się więc wszystkim, a jedynie materiałami, które są zarówno dopasowane do obranej strategii jak i preferencji naszych obserwatorów.
Warto na bieżąco sprawdzać również ile osób ogląda nasze relacje i czy zainteresowanie nimi rośnie czy wręcz przeciwnie, a wszystko to, żeby lepiej dopasowywać je do naszej grupy docelowej.
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na zachowanie naszych relacji było zapisywanie ich na swoim telefonie (oczywiście w ciągu 24 godzin od ich opublikowania). Od niedawna (grudzień 2017) istnieje możliwość archiwizowania relacji na naszym profilu (adekwatnie jak ma to miejsce ze zdjęciami; zarchiwizowane relacje są widoczne jedynie dla ich właścicieli) oraz wyróżnianie relacji (można je grupować, nazywać i publikować na swoim profilu).