Reklama na Facebooku (a dokładniej w ekosystemie Meta) jest obecnie nieodłącznym elementem działań marketingowych w większości firm. A ponieważ wymaga większych nakładów finansowych i bardziej rzetelnego raportowania, marketerzy znacznie poważniej podchodzą do jej optymalizowania.

Jak optymalizować kampanie reklamowe na Facebooku i Instagramie, by osiągać satysfakcjonujące rezultaty bez spędzania niezliczonych godzin w Ads Managerze?
Dowiesz się tego z naszego tekstu. 😉

Czym jest optymalizacja reklam na Facebooku

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest optymalizacja kampanii reklamowych na Facebooku czy Instagramie.

Co do zasady, optymalizacja reklam oznacza ich poprawianie, tak by były bardziej skuteczne i przynosiły bardziej wymierne korzyści.

Ale przecież mogę zwiększyć budżet reklamowy, by to osiągnąć!

Nie do końca jest to prawda. I to z dwóch powodów.

Po pierwsze, samo zwiększenie budżetu nie przełoży się na lepsze rezultaty. Po drugie, w większości przypadków marketerzy borykają się z ograniczonymi budżetami i nie mają możliwości by zwiększać je w nieskończoność.

Zazwyczaj więc, optymalizacja kampanii oznacza wyciskanie jak najwięcej z posiadanego budżetu i podejmowanie mądrych decyzji opartych na danych.

Rodzaje optymalizacji

Ważne jest również to, że optymalizować można różne wymiary kampanii reklamowych.

Można przeprowadzić m.in. optymalizację:

  • Kosztów reklamowych (CPC, CPM),
  • Grupy docelowej, w tym targetowania,
  • Umiejscowień reklamy,
  • Formatów reklamowych,
  • Materiałów wizualnych (grafik, wideo) oraz copy,
  • Celów reklamowych,
  • Całego budżetu reklamowego.

Wybranie obszaru, który chcemy w danym przypadku optymalizować zależeć będzie od posiadanego budżetu oraz od celu kampanii.

Choć każda kampania może być optymalizowana pod kątem różnych wymiarów, nie zaleca się optymalizacji wielu z nich za jednym razem. Głównie wynika to z tego, ze trudno będzie mierzyć i analizować, która ze zmian przyniosła oczekiwany rezultat.

Optymalizuj reklamy Meta z Sotrenderem
  • Znajdź lepsze ustawienia reklam
  • Osiągaj lepsze wyniki
  • Przetestuj za darmo przez 7 dni
Wypróbuj już dziś

Jak optymalizować kampanie reklamowe na Facebooku (i Instagramie)

Istnieje mnóstwo sposobów na optymalizowanie kampanii na Facebooku. Poniżej znajdziesz jednak te, które naszym zdaniem są najbardziej skuteczne i warte wypróbowania.

Określ swój cel i trzymaj się go

Jednym z częstszych problemów pojawiających się podczas tworzenia kampanii reklamowych jest to, że w procesie ich ustawiania, marketerzy zapominają o ich głównym celu.

A przecież cel reklamowy, który jest wybierany na samym początku ustawiania kampanii, musi korespondować z faktycznym celem, który chcemy osiągnąć, jak i ze wszystkimi ustawieniami danej kam

Niezależnie, czy Twoim celem jest budowanie świadomości, generowanie leadów, zwiększanie konwersji czy ruchu na stronie, główny cel kampanii powinien kierować Tobą w procesie ustawiania kampanii i jej późniejszej optymalizacji.

Przejdź do Menedżera reklam i przejrzyj kilka ostatnich kampanii reklamowych na swoim koncie. Sprawdź, czy jej ustawienia, CTA, copy, materiały graficzne są dopasowane do jej głównego celu. Czy w przypadku kampanii na budowanie świadomości przypadkiem nie prosiłeś odbiorców by pobrali Twojego ebooka lub umówili się na spotkanie? Takie kampanie nie będą skuteczne, ponieważ Facebook nie będzie w tym przypadku docierał do osób, które skłonne byłyby wykonać oczekiwaną przez Ciebie akcję.

Skup się na optymalizacji targetowania

Zazwyczaj największą różnicę i najlepsze efekty w procesie optymalizowania reklam można osiągnąć testując różne ustawienia targetowania kampanii.

Mając do dyspozycji tysiące ustawień w obszarze zainteresowań czy stanowisk w Menedżerze reklam, niemal zawsze jest możliwość znalezienia jeszcze lepiej obrazujących naszą grupę docelową. Skąd możesz mieć pewności, że wybrane za pierwszym razem zainteresowania czy miejsca pracy będą najlepszą opcją, gdy opcji szczegółowych ustawień są tysiące?

szczegółowe opcje targetowania

Niestety znalezienie najlepszego zestawu ustawień może być czasochłonne i nużące.

Na szczęście, wraz z nadejściem ery sztucznej inteligencji, do dyspozycji marketerów są różne narzędzia usprawniające ten proces.

Jednym z nich jest Optymalizacja reklam dostępna w Sotrenderze. Dzięki niej możesz znacząco poprawić performance swoich reklam, korzystając z automatycznych rekomendacji najlepszych ustawień reklamowych.

Jak to działa?

Nasza Optymalizacja, analizując ustawienia danej reklamy, rekomenduje nowe ustawienia w następujących obszarach.

  • Wiek
  • Szczegółowe opcje targetowanie (wydarzenia z życia, zainteresowania, stanowiska pracy)
  • Urządzenia (urządzenia mobilne lub desktopowe)
  • Platformy (Facebook, Instagram, Messenger)
  • Umiejscowienia (na Facebooku, Instagramie, Messengerze)
optymalizacja reklam meta
Optymalizacja reklam w Sotrenderze

Co ważne, możesz zdecydować, których ustawień nie chcesz zmieniać w danej kampanii. Na przykład, w briefie danej kampanii możesz mieć z góry określony np. wiek odbiorców, do jakich ma dotrzeć, czy platformę, na jakiej mają wyświetlać się reklamy.

Korzystając z Optymalizacji w Sotrenderze możesz spodziewać się:

  1. Redukcji kosztów – niższego CPC, czy CPMu;
  2. Większej liczby kliknięć w reklamę lub zwiększonego zasięgu (w zależności od celu kampanii) w niezmienionym budżecie.

Korzystanie z Optymalizacji reklam oraz innych rozwiązań AI jest nie tylko świetnym sposobem na zwiększanie skuteczności kampanii reklamowych i osiąganie lepszych wyników, ale także na optymalizację Twojej pracy i usprawnianie różnych procesów.

Twórz testy A/B

Optymalizacja reklam na Facebooku i Instagramie “kręci się” wokół nieustannych testów. 

Ponieważ Meta nie ujawnia wszystkich szczegółów dotyczących działania swojego systemu reklamowego, marketerzy nigdy nie będą mieć pewności, jak w pełni wykorzystać go na swoją korzyść. 

Tak jak wspomnieliśmy, tworzenie kampanii na Facebooku poniekąd opiera się na domysłach i testach. Dlatego też nawet specjaliści ds. kampanii reklamowych poświęcają gro swojego czasu nie tylko na ustawianie kampanii, ale także na optymalizowanie ich i testowanie, które ustawienia działają, a które nie.

Nie ma bowiem nic gorszego niż ciągłe wybieranie identycznych ustawień przy każdej kampanii.

Korzystanie z wbudowanych testów A/B dostępnych w procesie tworzenia kampanii może przynieść stosunkowo szybko wiele przydatnych odpowiedzi i insightów, które warto zaimplementować do bieżących i kolejnych kampanii.

Dalsze testy mogą być zautomatyzowane i przespieszone dzięki rozwiązaniom takim jak Optymalizacja reklam w Sotrenderze, a pozostałe, głównie dotyczące budżetów czy lokalizacji zazwyczaj należy jednak przeprowadzić manualnie.

Co do zasady, praca nad różnymi ustawieniami na poziomie zestawów reklam powinna skutkować zwiększaniem trafności danej reklamy (ad relevance) oraz zapobiegać zmniejszeniu zmęczeniem reklamą (ad fatigue).

Pamiętaj:

  • Kampanie reklamowe w ekosystemie Meta możesz zacząć optymalizować po około kilku dniach od ich startu, gdy wyjdą z fazy uczenia się (learning phase).
  • Skuteczna kampania reklamowa rzadko osiągana jest wyjściowymi ustawieniami.
  • Optymalizacja kampanii reklamowych to niekończący się proces.

Baw się materiałami wizualnymi

Prawdopodobnie będziesz spędzał wiele godzin nad swoimi kampaniami reklamowymi. Pamiętaj jednak, że tym, co widzi użytkownik jest jedynie materiał wizualny – grafika, zdjęcie, czy wideo. Dlatego niezwykle ważne jest pochylenie się również nad tym aspektem tworzenia i optymalizacji kampanii reklamowej.

Nigdy nie dodawaj wyłącznie jednej grafiki lub wideo do jednego zestawu reklam – stwórz i dodaj ich kilka, by później móc porówanać, które mają najlepsze wyniki i tylko je zostawić. To często zaskakujące, ale czasem najmniejsze różnice w jednej grafice (np. kolor przycisku CTA) mogą mieć duże znaczenie dla performance’u całej reklamy i jej odbioru przez użytkowników.

Na przykład, w jednym z analizowanych przypadków, okazało się, że dodanie kolorowej ramki na grafice w reklamie na Facebooku dwukrotnie zwiększyło jej CTR.

Nie masz pomysłu, jakie zmiany wprowadzić? Zacznij, na przykład, od:

  • Zmiany tła na grafice,
  • Podkreślenia części tekstu na grafice,
  • Usunięcia wybranych elementów graficznych.

Wykorzystuj możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja

Jest duża szansa, że masz już dość słuchania o AI – w pełni to rozumiemy. 😉 Jednak część narzędzi opartych o sztuczną inteligencję może naprawdę wspomóc Cię w tworzeniu i optymalizowaniu Twoich kampanii reklamowych. Oto niektóre z nich.

Sotrender

Moduł Optymalizacji reklam to prawdziwy game-changer dla marketerów, którzy borykają się z wyborem najbardziej optymalnych ustawień reklamy. Nauczona na setkach tysięcy reklam z ekosystemu Meta, Optymalizacja dostępna w Sotrenderze pomoże Ci zwiększać efektywność Twoich reklam nawet o kilkadziesiąt procent.

Case study
Jeden z klientów Sotrendera, agencja Hotel Money, korzystając z Optymalizacji poprawiła performance swojej reklamy, której grupą docelową były osoby często podróżujące, aż o 60%.

Po dodaniu bardziej szczegółowych ustawień, usunięciu urządzeń desktopowych i wprowadzeniu kilku innych zmian, CPM reklamy zmniejszył się o 60%.

Facebook 

Oczywiście sam Facebook również wprowadza różne AI-owe rozwiązania do swojego ekosystemu.

Jednym z nich jest możliwość generowania alternatywnych treści reklamy, na podstawie pierwotnej wersji.

generowanie tekstu do reklamy przez AI na Facebooku

To świetny sposób na generowanie pomysłów do tekstów w ramach obecnej reklamy. Co ważne propozycje te mogą być w całości zastosowane, lub wyedytowane według Twoich potrzeb. Możesz również generować nieskończenie wiele propozycji i wybierać tylko najlepsze z nich, lub tworzyć własne teksty na podstawie otrzymach propozycji.

Jedynym minusem jest to, że funkcja generowania tekstu nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich języków.

Captions AI

Captions AI to z kolei świetne narzędzie do tworzenia rolek, które automatycznie zastosuje odpowiednia przejścia, teksty czy grafiki. Taki materiał wideo będzie gotowy do publikacji, a następnie wykorzystania w reklamie, na Facebooku czy Instagramie w dosłownie kilka minut. Narzędzie posiada również generator reklam, który pomoże przygotować alternatywne wersje Twojego wideo.

Bądź na bieżąco ze zmianami w Menedżerze reklam i w algorytmie

Ponieważ Facebook często wprowadza zmiany do swojego systemu reklamowego, jak i do samego algorytmu, ważne byś na bieżąco monitorował te zmiany i dostosowywał do nich swoje działania.

W Menedżerze reklam najczęstsze zmiany dotyczą jednak szczegółowych ustawień – Facebook regularnie usuwa kolejne zainteresowania, szczególnie takie, które mogłyby mieć charakter dyskryminacyjny. Dostępność szczegółowych ustawień zależna jest również od kraju – nieco inne ustawienia będzie miał dostępne w Ads Managerze marketer w USA, a inne w Europie, czy nawet Polsce.

Bycie na bieżąco ze zmianami wprowadzanymi przez Metę można również wykorzystać na swoją korzyść, ponieważ “promuje” ona reklamodawców i firmy, które chętnie korzystają z najnowszych rozwiązań i szybko implementują je do swoich działań. W ten sposób możesz więc nie tylko poprawić swoje statystyki, ale także być o krok przed konkurencją.

Zacznij regularnie optymalizować kampanie reklamowe na Facebooku w 2025 roku

Nawet doświadczeni social media managerowie i specjaliści ds. płatnych kampanii niejednokrotnie borykają się z optymalizacją kampanii w Meta. Choć samo ustawienie reklamy może wydawać się proste, jest to za mało. By osiągać satysfakcjonujące rezultaty, które będą wspierały cele biznesowe, należy znać tajniki działania ekosystemu Meta i poważnie, oraz z uwagą, traktować optymalizację kampanii.

Jeśli więc zastanawiałeś się, jak skutecznie i sprawnie optymalizować kampanie reklamowe na Facebooku i Instagramie, zachęcamy do przetestowania naszych wskazówek.

Celem optymalizacji reklam na Facebooku powinno być osiąganie lepszych rezultatów bez zwiększania budżetu. Ważne jest, by od samego początku z głową podejść do wyboru celu reklamowego, a później do testowania różnych ustawień na poziomie zestawów reklam i samych reklam. Dopiero połączenie wszystkich tych elementów złoży się na skuteczną kampanię reklamową na Facebooku.

Ponieważ tworzenie reklam na Instagramie przebiega tak samo jak tworzenie reklam na Facebooku (w obydwu przypadkach ustawiane są one w poziomu Menedżera reklam), dlatego też wszystkie powyższe wskazówki dotyczą tak samo tworzenia reklam na Instagramie, jak i na Facebooku.