W Polsce działa obecnie ponad 120 tys. fundacji i organizacji pozarządowych. O ile Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy Szlachetnej Paczki nikomu nie trzeba już przedstawiać, o wielu akcjach nie usłyszelibyśmy zapewne nigdy, gdyby nie media społecznościowe. Zainspirowani zmianami w naszych raportach Trends, a także wyjątkową atmosferą zimowo-świąteczno-noworoczną, postanowiliśmy przyjrzeć się nieco dokładniej temu właśnie połączeniu: organizacje NGO i media społecznościowe – czy to związek idealny?
Akcje społeczne silne w social mediach
W październiku 2017 media społecznościowe obiegły krótkie materiały wideo, które mówiły o seksie, antykoncepcji, zdrowiu czy wizytach u ginekologa. Okazało się, że był to początek akcji #sexedpl, którą zainicjowała Anja Rubik a prowadzona przy współpracy grupy Dziewuchy Dziewuchom (Dziewuchy to “szeroki ruch społeczny zawiązany w sprzeciwie wobec zaostrzania przepisów antyaborcyjnych”). Sama inicjatywa miała na celu edukację seksualną Polaków i poruszanie różnych tematów związanych z seksualnością.
Kilka słów o #sexedpl pisaliśmy już na samym początku przy okazji październikowego wydania raportu Instagram Trends. Jest to bowiem świetny przykład na to, jak stosunkowo niewielkie podmioty, ale za pomocą odpowiednich środków przekazu i we współpracy z dobrze dobranymi osobami (w tym przypadku byli to celebryci popularni oraz opiniotwórczy w środowiskach młodych osób), są w stanie wiele zdziałać i do jak wielu odbiorców mogą dotrzeć.
Od 27 października, kiedy zostało opublikowane pierwsze wideo na YouTubie sexedpl, wszystkie materiały zostały wyświetlone ponad milion razy (1 002 596 wyświetleń; 10.01.2018).
Już dziś przekaż datek za pomocą Facebooka
Chyba wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że samo dotarcie z konkretnym przekazem do obywateli to za mało. Niestety do podjęcia jakichkolwiek działań, jak również do samego funkcjonowania organizacji NGO potrzebne są fundusze. A ich zbieranie bywa skomplikowane i żmudne. Naprzeciw wszystkim wyszedł sam Facebook.
W grudniu 2017 roku Facebook udostępnił w Polsce możliwość przekazania pomocy w postaci środków finansowych bezpośrednio przez swój serwis do wybranej organizacji pozarządowej.
Funkcja ta dostępna jest z trzech poziomów:
- posta – niezależnie od jego formy (zdjęcie, film, tekst),
- nagłówka Strony (tuż pod zdjęciem w tle), co jest chyba najważniejszym udogodnieniem, ponieważ przycisk jest widoczny dla użytkowników za każdym razem tuż po wejściu na profil danej organizacji,
- transmisji na żywo – zarówno podczas jej trwania jak i po jej zakończeniu.
To ruch, dzięki któremu Facebook nie tylko chce pokazać swoją bardziej ludzką twarz, ale też podkreślić, że jako serwis społecznościowy może, często wbrew mylnym przekonaniom, służyć również do słusznych celów. Z pewnością rozumie również, że media społecznościowe są niezwykle ważne dla trzeciego sektora, ponieważ umożliwiają im komunikację ze społeczeństwem.
Przycisk “Przekaż datek” to spore usprawnienie i ułatwienie, dla osób, które w prosty sposób i bez wychodzenia z domu chcą pomóc innym.
Pomoc czworonogom
Jednymi z prężniej działających organizacji NGO są obecnie ruchy działające w obronie zwierząt i ich praw.
Zima to okres szczególny, ponieważ zarówno schroniska jak i bezdomne zwierzęta muszą borykać się z większymi problemami i trudnościami z przeżyciem niż w pozostałe pory roku. Chodzi nie tylko o problemy z pożywieniem czy schronieniem, ale również m.in. o porzucanie zwierząt czy przepełnione schroniska.
Jednym z najlepiej radzących sobie profili w mediach społecznościowych w tej kategorii jest Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!.
Spora część najlepszych postów ostatnich miesięcy w kategorii NGO i organizacje społeczne w comiesięcznych raportach Facebook Trends dotyczy właśnie pomocy zwierzakom.
Powyższe liczby i rankingi to sygnał, że jesteśmy coraz bardziej świadomi i wrażliwi na krzywdy i potrzeby nie tylko innych ludzi, ale również zwierząt. To także znak że organizacje NGO są bardziej efektywne w przekazywaniu tworzonych komunikatów do społeczeństwa, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Kwestie, które kiedyś wydawały nam się nieco absurdalne, np. dążenie organizacji NGO do zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach, stają się powoli kwestiami, które sami rozumiemy i popieramy.
Influencerzy w słusznej sprawie
Nie tylko duże marki posiadające milionowe budżety dostrzegają i wykorzystują potencjał jaki płynie ze współpracy z influencerami. Także NGOsy coraz częściej nawiązują współprace z influencerami.
Innym przykładem zaangażowania influencerów do kampanii społecznej może być kampania społeczna “Nie kupuj – adoptuj”, organizowana kilka lat temu przez Fundację Sarigato, lepiej znaną jako Karmimy Psiaki. Twarzami kampanii zostały blogerki modowe, które zachęcały i przekonywały do adopcji psów ze schronisk, jak również uświadamiały o obowiązkach związanych z ich posiadaniem.
Jak czytamy na oficjalnej stronie:
Kampania okazała się bardzo skuteczna, ponieważ każdy z promowanych na blogach czoronogów znalazł dom!
Choć akcja z 2014 roku była nie tylko prowadzona w mediach społecznościowych, jest to sygnał, że już 4 lata temu dostrzegano potencjał w prowadzeniu tego typu akcji zarówno za pośrednictwem mediów społecznościowych jak i we współpracy z influencerami.
Cieszyć może fakt, że coraz częściej blogerzy są na tyle świadomi, że wykorzystują swoją popularność do bezinteresownej pomocy innym i angażowania się w różnego rodzaju akcje. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdy publikują oni na swoich kanałach społecznościowych informacje np. o zbiórkach charytatywnych, zachęcając swoich fanów do czynienia dobra.
Świąteczne pomaganie
Szlachetna Paczka podobnie jak WOŚP, to dobroczynna inicjatywa, w którą Polacy niezwykle chętnie się angażują. Daje ona bowiem radość nie tylko nam – obdarowującym, ale oczywiście również samym obdarowywanym. Co więcej, nie tylko mamy wpływ na rodzaj pomocy, jakiej chcemy udzielić, ale również możemy osobiście zobaczyć jej efekty i radość, jaką sprawiamy.
W grudniu, czyli kluczowym miesiącu w działalności akcji, jej profil na Instagramie odnotował aż 19% przyrost w liczbie obserwatorów.
Z kolei strona na Facebooku Szlachetnej Paczki odnotowała przyrost aż o 243% pod względem zaangażowania swoich fanów i awansowała aż o 28 pozycji w rankingu.
Użytkownicy Twittera również nie zostali obojętni na tegoroczną akcję i dzięki ich aktywności, profil Szlachetnej Paczki odnotował awans o 28 oczek w naszym zestawieniu pod kątem liczby wzmianek z przyrostem o 243%.
Szał czerwonych serduszek
Niezmiennie od kilku lat największym profilem w kategorii NGO i akcje społeczne na Facebooku jest strona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest to równocześnie jedyny polski profil w kategorii NGO, który zgromadził na swoim koncie ponad 1 milion fanów.
… i nie powinno to nikogo dziwić. Skala działań i osób zaangażowanych w akcję jest tak ogromna, że ciężko wyobrazić sobie, że nie dzieje się również w mediach społecznościowych. Choć najgłośniejszym wydarzeniem jest zawsze sam finał WOŚP w połowie stycznia, prowadzone profile społecznościowe dają nam możliwość na bieżąco obserwować codzienne działania oraz dokonania WOŚPu.
Już od listopada profil WOŚPu pnie się w górę w rankingach, odnotowując odpowiednio 46% przyrost aktywnych użytkowników w listopadzie i 120% w grudniu.
Czy w drugą niedzielę stycznia 2018 roku Wy również będziecie chodzić ulicami swojego miasta z dumnie naklejonym serduszkiem na kurtce? Czy skorzystacie z jednej z internetowych form wsparcia, np. za pomocą nowej funkcji “ Przekaż datek” na Facebooku?
Dlaczego media społecznościowe?
Dlaczego media społecznościowe są coraz częściej wybierane przez organizacje pozarządowe? Mocnym argumentem są z pewnością koszty, które w tym przypadku są dużo niższe niż jeśli chodzi o standardowe media (radio, telewizja, prasa). Mogą być nawet bliskie 0 i w dalszym ciągu przynosić zadowalające efekty. Posty jednych z większych organizacji czy ruchów potrafią osiągać naprawdę imponujące zasięgi organiczne, w tym udostępnienia sięgające dziesiątek tysięcy.
Komunikacja prowadzona przez media społecznościowe jest również dużo bardziej bezpośrednia, szybsza i mniej formalna. Jest także lepiej odbierana przez użytkowników, ponieważ wygląda bardziej naturalnie. Ważna jest jednak stałość i ciągłość tych działań – mimo że prowadzone są zazwyczaj na mniejszą skalę w porównaniu do większości profili, nie należy zapominać o strategii – przygotowania planu działań, jak i określenia celów, jakie chcemy osiągnąć.
Jeśli chcielibyście poznać więcej praktycznych porad o samym prowadzeniu profilu organizacji NGO odsyłamy Was na bloga Moniki Czaplickiej, gdzie znajdziecie wpis poświęcony temu tematowi.
W ostatnim czasie organizacje NGO wydają się być coraz bardziej efektywne w podejmowanych wysiłkach w obszarze mediów społecznościowych. Z pewnością nie tylko się ich uczą, ale również dostrzegają ich siłę i potencjał w docieraniu do społeczeństwa, stąd też poświęcają więcej swojej uwagi również na prowadzenie komunikacji tymi właśnie kanałami.
Sotrender dla NGOsów
Wierzymy, że pomaganie jest ważne. I fajne! Kto jeszcze tego nie zrobił, warto pamiętać o możliwości przekazania 1% podatku na wybraną organizację pozarządową.
Przypominamy również, że NGOsy mogą korzystać z Sotrendera z 50% rabatem. Jeśli jesteście zainteresowani lub macie pytania, skontaktujcie się z naszym działem sprzedaży: sales@sotrender.com.
Pomaganie nigdy nie było takie proste!