Które miasto wojewódzkie w 2024 roku najprężniej działało w social media i było najbardziej widoczne? Bezapelacyjnie była to Łódź. Wiodła prym nie tylko pod kątem reklamowym, ale także pod względem działań organicznych, wychodząc przy tym poza utarte ramy prowadzenia działań wyłącznie na Facebooku i Instagramie.
Które jeszcze polskie miasta dobrze radziły sobie na socialach w ciągu minionych miesięcy? Sprawdzamy w naszej analizie.
Co nie powinno umknąć Twojej uwadze?
- Najwięcej reklam w ekosystemie Meta zostało opublikowanych przez miasto Gdańsk.
- Aż 25% reklam emitowanych przez Gorzów dotarło do osób po 65 r.ż.
- Najbardziej zasięgowe reklamy emitowane były przez miasto Łódź.
- Zarówno na Facebooku jak i na Instagramie najwięcej komentarzy zostało opublikowanych pod treściami na profilu Łodzi.
- Na LinkedInie profilem z największą społecznością i zaangażowaniem był profil Grow with Warsaw.
- Na TikToku równych sobie nie miało miasto Łódź.
- Na TikToku zaledwie 8 miast wojewódzkich posiadało swoje oficjalne profile.
Analiza dotyczyła 18 miast wojewódzkich na Facebooku, Instagramie, TikToku i LinkedInie w okresie od 1 stycznia do 18 listopada 2024. Więcej o metodologii przeczytasz na końcu tekstu.
Strategie reklamowe polskich miast
Czy miasta inwestują w działania reklamowe w social media? Jak najbardziej – i to całkiem intensywnie.
Reklama w ekosystemie Meta
Na przestrzeni ostatnich 11 miesięcy najwięcej aktywnych reklam w ekosystemie Meta – ponad dwukrotnie więcej niż pozostałe miasta – opublikowało miasto Gdańsk (460 reklam).
Ponad 250 reklam pojawiło się na koncie miasta Katowice (284) oraz Bydgoszcz (264).
Liczba reklam nie miała jednak przełożenia na średnie zasięgi reklamowe poszczególnych miast.
W ekosystemie Meta (Facebook, Instagram, Messenger) najlepiej poradziło sobie Miasto Stołeczne Warszawa ze średnim zasięgiem jednej reklamy na poziomie 160 tys. Na drugim miejscu uplasowała się Łódź (116 tys.), a na trzecim Poznań (104 tys.).
Gdańsk, który opublikował najwięcej reklam, miał jeden z najniższych średnich zasięgów – zaledwie 17 tys. dla jednej reklamy. Co ciekawe, Gorzów, który wyemitował zaledwie cztery reklamy miał średnie zasięgi na poziomie Gdańska.
Nie mniej ciekawe jest do jakich grup wiekowych poszczególne miasta kierowały swoje komunikaty.
Największe dotarcie do najstarszej grupy wiekowej, osób powyżej 65 r.ż., miał Gorzów – aż 25% reklam emitowanych przez to miasto dotarło do seniorów.
Około 15% stanowili seniorzy wśród odbiorców reklam miast Bydgoszcz, Katowice i Szczecin.
Wśród odbiorców reklam emitowanych przez pozostałe miasta seniorzy rzadko stanowili więcej niż 10% wszystkich odbiorców (w przypadku Torunia zaledwie 7%).
Z kolei na tle pozostałych miast, Łódź w największym stopniu kierowała swoje reklamy do osób w wieku 18-24 (18% wszystkich odbiorców).
Osobami w średnim wieku w stosunkowo podobnym stopniu interesowały się wszystkie miasta.
Do osób w wieku 25-34 w najskuteczniej docierał Kraków (27% wszystkich odbiorców ich reklam), a do osób w wieku 35-44 – Toruń (31% wszystkich odbiorców).
Pod względem zainteresowania poszczególnymi płciami, większość miast zachowywała proporcję 50:50. Jedynie w przypadku dwóch miast – Gorzowa i Kielc – 60% odbiorców reklam stanowiły kobiety, zaś w przypadku Szczecina niemal 60% stanowili mężczyźni.
Z kolei pod względem najbardziej zasięgowych reklam zdecydowanym liderem była Łódź.
Pięć reklam z największymi zasięgami od stycznia do listopada 2024 roku opublikowała właśnie stolica województwa łódzkiego. Wszystkie one dotyczyły letnich wydarzeń muzycznych organizowanych przez miasto, a najlepsza reklama miała zasięg ponad 2,6 miliona.
Działań reklamowych w ekosystemie Meta nie prowadziły następujące miasta: Białystok, Opole, Rzeszów oraz Zielona Góra.
Reklama na TikToku
Z kolei na TikToku jedynym miastem, które prowadziło płatne działania, była Łódź.
Na profilu kochamlodz pojawiły się 23 posty sponsorowane o łącznej liczbie wyświetleń sięgającej ponad 8 milionów (8 494 255) i sumie wskaźnika Interactivity Index równej 218 994 (polubienia = 99 786, komentarze = 2486, udostępnienia = 6829).
Reklamą z największym zasięgiem i zaangażowaniem, podobnie jak w ekosystemie Meta, było wideo dotyczące festiwalu muzycznego Łódź Summer Festival, które zostało wyświetlone ponad 1,5 miliona razy.
Działania organiczne
Największe profile miast wojewódzkich
Miastem z najliczniejszą społecznością na Instagramie w 2024 roku jest Wrocław z liczbą ponad 191 tys. obserwujących. 170 tys. obserwujących zgromadził na swoim koncie Gdańsk, a 158 tys. Warszawa.
Na Facebooku numerem jeden jest z kolei Łódź ze społecznością liczącą ponad pół miliona osób. Na miejscu drugim znalazł się Wrocław (prawie 440 tys. fanów), a na miejscu trzecim Kraków (376 tys. fanów).
Na TikToku Łódź ponownie zdeklasowała resztę miast wojewódzkich, gromadząc na swoim profilu ponad 226 tys. obserwatorów. Na miejscu drugim uplasował się Poznań (69 tys.), a na trzecim Gdańsk (58 tys.).
Warto podkreślić, że nie wszystkie miasta posiadają konta na Tiktoku. 10 z 18 analizowanych miast wojewódzkich (m.in. Kraków, Lublin czy Wrocław) na ten moment nie posiadają swojego oficjalnego konta na tej platformie.
Częstotliwość komunikacji
Najwięcej treści zarówno na TikToku, Facebooku jak i na Instagramie opublikowało w tym roku również miasto Łódź.
Podczas gdy na Instagramie trzy miasta z największą liczbą postów (Łódź, Szczecin, Warszawa) opublikowały ich podobną liczbę (ponad 660, co daje średnio 2 posty dziennie), na TikToku i Facebooku Łódź prowadziła znacznie intensywniejszą komunikację w porównaniu do innych miast.
Na TikToku stolicy województwa łódzkiego opublikowano 489 postów. Jest to ponad dwa razy więcej niż opublikowano na profilu Bydgoszczy (214 postów), co również jest ciekawe, jako że nie należy ona do największych polskich miast.
Zaangażowanie na profilach miast wojewódzkich
Często profile z największymi społecznościami nie mogą pochwalić się równie imponującym wynikiem, jeśli chodzi o zaangażowanie na swoich profilach.
Inaczej jest jednak w przypadku analizowanych miast wojewódzkich. Łódź i Wrocław, które plasowały się w czołówce największych profili na Facebooku i Instagramie, zachowują swoją dominację w rankingach zaangażowania.
Jeśli chodzi o zaangażowanie na facebookowych profilach analizowanych miast, numerem jeden są:
- Pod względem łącznej liczby polubień – Łódź (niemal 2,5 mln polubień)
- Pod względem łącznej liczby komentarzy – Łódź (260 tys. komentarzy)
- Pod względem łącznej liczby udostępnień – Wrocław (220 tys. udostępnień)
- Pod względem wskaźnika Interactivity Index, który jest zagregowanym wskaźnikiem informującym o łącznym zaangażowaniu na profilu – Wrocław (INI = 5,9 mln; niewielka przewaga nad Łodzią)
Z kolei na Instagramie:
- Pod względem łącznej liczby polubień – Warszawa (ponad 1,2 mln polubień; niewielka przewaga nad Łodzią)
- Pod względem liczby komentarzy – Łódź (18 tys. komentarzy)
- Pod względem wskaźnika Activity Index, który jest zagregowanym wskaźnikiem informującym o łącznym zaangażowaniu na profilu – Warszawa (AI = 1,3 mln; niewielka przewaga nad Łodzią)
Pod względem łącznego zaangażowania na TikToku Łódź ponownie bije inne miasta na głowę (zarówno pod kątem wskaźnika zaangażowania Activity Index, jak i pod względem łącznej liczby polubień, komentarzy i udostępnień).
Najlepsze posty
Jakie treści na profilach miast były najbardziej skuteczne pod kątem angażowania ich odbiorców?
Wśród pięciu najbardziej angażujących postów na Facebooku w analizowanym okresie, dwa zostały opublikowane na profilu miasta Łódź, a trzy na profilu miasta Wrocław. Co ciekawe, aż cztery z nich dotyczyły… zwierząt.
Najlepszym postem było wideo przedstawiające psa na jednym z łódzkich balkonów – materiał zgromadził prawie 70 tys. polubień oraz ponad 6,5 tys. udostępnień.
Z kolei na Instagramie wśród najlepszych postów obserwować możemy większą różnorodność.
- Najbardziej angażujący post ponownie należał do miasta Łodzi i przedstawiał nowego mieszkańca miejskiego zoo. Zobacz >
- Drugi post z największym łącznym zaangażowaniem opublikowano na profilu Lublina. Rolka dotyczyła wydarzenia, jakim było odsłonięcie murala dedykowanego Oli Mirosław. Zobacz >
- Numer trzy to post na profilu @miasto_warszawa – zdjęcie z placu Zamkowego upamiętniające Godzinę W. Zobacz >
- Czwarty najlepszy post ponownie opublikowano na profilu stolicy. Dotyczył on nowo otwartego mostu pieszo-rowerowego. Zobacz >
- Numer pięć to post na profilu @kochamlodz podsumowujący Łódź Summer Festival. Zobacz >
Jak widać, szczególnie na Instagramie najlepsze posty dotyczyły ważnych wydarzeń z życia miast i ich mieszkańców, takich jak rocznice wydarzeń historycznych czy bieżących wydarzeń kulturalnych.
Jesteś ciekaw, jak polskie miasta radziły sobie w social media w poszczególnych miesiącach roku?
Możesz to z łatwością sprawdzić korzystając z naszych comiesięcznych raportów Facebook Trends oraz Instagram Trends, jak również z analityki dostępnej w Sotrenderze.
Kolejnym medium społecznościowym wykorzystywanym przez miasta wojewódzkie jest LinkedIn.
Co ciekawe, na tym kanale:
- część miast nie prowadzi komunikacji i/lub nie posiada oficjalnych profili (np. Białystok, Olsztyn, Toruń),
- z kolei inne miasta prowadzą po dwa profile: główny oraz biznesowo-inwestycyjny (np. Łódź, Warszawa, Rzeszów, Poznań).
Największy spośród wszystkich analizowanych profili to profil Grow with Warsaw z ponad 20 tys. obserwujących. Na drugim miejscu znalazł się profil Invest in Lodz (13 tys.), a na trzecim Invest in Wroclaw (6 tys. obserwujących).
Podobnie wygląda zestawienie prezentujące aktywności użytkowników na linkedinowych profilach miast. Najwięcej aktywności – ponad 51 tys. – odnotowaliśmy na profilu Grow with Warsaw, a na drugim ponownie znalazł się profil Invest in Lodz, jednak z aż trzykrotnie mniejszą liczbą aktywności użytkowników (17 tys.).
Jak widać, LinkedIn dla wielu miast jest niemniej ważnym kanałem niż Facebook czy Instagram. Publikowane są na nim jednak treści o zupełnie innej tematyce i skierowane do innych grup odbiorców niż na pozostałych kanałach.
Podsumowanie
Miastem, które w ogólnym ujęciu najlepiej radziło sobie w social media w 2024 roku i zasługuje na uwagę była Łódź. Nie tylko prowadziła komunikację na wszystkich analizowanych kanałach (TikTok, Facebook, Instagram, LinkedIn), ale miała także jedne z największych i najbardziej zaangażowanych społeczności. Publikowany content był spójny i w dużej mierze skierowany do młodszych odbiorców, którzy są aktywni w sieci i żywo zainteresowani tym, co dzieje się w mieście.
By na bieżąco śledzić działania polskich miast na Facebooku i Instagramie, odwiedź sotrenderowe raporty Trends.
Metodologia
Analiza dotyczyła profili 18 polskich miast – stolic województw (wymienionych poniżej) na Facebooku, Instagramie, LinkedInie i TikToku w okresie 01.01.2024 – 18.11.2024.
Lista analizowanych miast:
- Białystok
- Bydgoszcz
- Gdańsk
- Gorzów Wielkopolski
- Katowice
- Kielce
- Kraków
- Lublin
- Łódź
- Olsztyn
- Opole
- Poznań
- Rzeszów
- Szczecin
- Toruń
- Warszawa
- Wrocław
- Zielona Góra
W przypadku danych reklamowych, pod uwagę zostały wzięte tylko reklamy, które wystartowały w 2024 roku.