Minął ponad miesiąc, odkąd wszyscy żyjemy w zmienionej rzeczywistości. U naszych sąsiadów trwa wojna, a my próbujemy zachować pozory normalności, jednocześnie cały czas angażując się w oddolne akcje pomocowe. W marcu Facebook znów pełen był niebieskich i żółtych barw. Gdzieś pomiędzy informacjami z frontu wojennego oraz apelami o pomoc, pojawiły się też jednak pozytywne newsy, m. in. dotyczące sportowych sukcesów naszych rodaków. Zapraszamy na podsumowanie minionego miesiąca.
Stabilizacja kosztów reklamowych
Na początek krótka analiza średnich stawek reklamowych w ekosystemie Facebooka. W marcu, średnia miesięczna wartość CPC dla jednej aktywnej reklamy wynosiła 75 gr, czyli tylko o 4 gr mniej niż w lutym.
Jeśli chodzi o CPM, w tym przypadku sytuacja była odwrotna. Średnia miesięczna wartość dla tego wskaźnika wzrosła w marcu o 4 gr w stosunku do lutego, i wyniosła 7 zł 3 gr.
Są to stosunkowo nieduże zmiany. Przypomnijmy, że po gwałtownym spadku dziennej liczby reklam oraz wyraźnie niższych wydatkach na reklamę w lutym, na początku marca nastąpiło odwrócenie tego trendu. Wzrosła liczba aktywnych reklam i wydatki, ale do poziomu znacznie niższego niż przed wojną. Całą analizę możesz przeczytać tutaj >
Dziki Trener znów w pierwszej trójce
Trzy najlepsze posty w kategorii Polskojęzyczne dotyczyły sytuacji u naszego wschodniego sąsiada. Na pierwszym miejscu znalazł się post Filipa Chajzera, w którym prezenter skomentował sytuację na granicy polsko-białoruskiej, którą miały przekraczać tiry z zaopatrzeniem dla Rosjan. Na drugim miejscu uplasował się popularny Dziki Trener z pokaźną liczbą prawie 139 tys. reakcji pod postem dotyczącym uchodźców z Ukrainy, a na trzecim – polityk Patryk Jaki.
Duże i małe firmy na pomoc Ukrainie
Gdy tylko świat obiegła informacja o wybuchu wojny w Ukrainie, w social mediach (i nie tylko) uruchomiono zbiórki i inne akcje pomocowe dla naszych sąsiadów. Na początku były to głównie organizacje pozarządowe i fundacje, jednak już kilka dni później w pomoc zaczęły angażować się najróżniejsze biznesy – zarówno duże, jak i małe.
Można nawet powiedzieć, że ukształtował się nowy trend pomocowy – gros firm zaczęło wykorzystywać własne zasoby celem wspierania uchodźców wojennych. Czasem były to produkty, innym razem usługi (jak na przykład inicjatywa Tech for Ukraine), jeszcze innym – pomieszczenia biurowe aranżowane na tymczasowe mieszkania dla uchodźców.
Również i my, jak i wielu naszych klientów i innych firm z branży, znaleźliśmy sposób, by udzielić potrzebnego wsparcia naszym sąsiadom. Dzięki zgranej pracy naszego zespołu, udało nam się szybko przeorganizować część biura i tymczasowo zaadaptować je na mieszkanie dla rodziny uchodźców.
7-latka „ma tę moc”
W minionym miesiącu głośno było też o koncercie charytatywnym „Razem z Ukrainą”, zorganizowanym pod szyldem TVN. Koncert otworzył występ 7-letniej Ukrainki, Amelii, która nie tak dawno śpiewała w kijowskim schronie piosenkę „Mam tę moc”, a wideo z jej nagraniem obiegło cały świat. Tym razem dziewczynka zaśpiewała na wielkiej scenie hymn Ukrainy. Post TVN z nagraniem z występu był w marcu najlepszym postem w kategorii Telewizja.
Sportowe sukcesy Polaków
Mimo że w ostatnim czasie docierały do nas głównie negatywne informacje, w marcu pozytywnie zaskoczyło nas m. in. zwycięstwo Igi Świątek, która, mimo trudnych warunków na korcie, pokonała Rumunkę i wygrała turniej w Indian Wells. Post, który udostępniła w dniu zwycięstwa, zdobył łącznie ponad 45 tys. reakcji.
Kolejnym sukcesem była wygrana polskiej reprezentacji piłki nożnej w rozgrywce ze Szwecją, co zapewniło piłkarzom awans na mundial w Katarze. Bramkę dla polskiej drużyny zdobył między innymi ulubieniec Polaków – Robert Lewandowski, strzelając z rzutu karnego. Naturalnie, piłkarz podzielił się informacją o wygranej na swoim profilu.
Druga Polka z tytułem miss świata
W drugiej połowie marca, dobre wiadomości dotarły do nas także z Portoryko, gdzie, Karolina Bielawska, jako druga Polka w historii, zdobyła tytuł Miss World. Post na profilu Miss Polonia dotyczący wygranej zgromadził ponad 31 tys. reakcji.
W marcu to już wszystko, a my, jak zawsze, zachęcamy Was do prześledzenia całego raportu Facebook Trends – marzec 2022.