Wszystkie oczy zwrócone są w kierunku Ukrainy, a media społecznościowe po raz kolejny udowadniają, jak wielka jest siła Internetu – zwłaszcza, gdy chodzi o niesienie pomocy w niezwykle ważnej sprawie. Zapraszamy na podsumowanie minionego miesiąca, w którym skupiliśmy się szczególnie na treściach związanych z sytuacją u naszego wschodniego sąsiada.
Gwałtowny spadek liczby reklam
Podobnie, jak w poprzednich miesiącach, lutowy raport Facebook Trends rozpoczynamy od analizy średnich stawek reklamowych z ekosystemu Facebooka. Tym razem, przeanalizowaliśmy także dzienne dane reklamowe z minionego miesiąca.
Obecna sytuacja znacząco obniżyła aktywność reklamodawców, co podyktowane jest panującymi nastrojami i idącą za tym zmianą zachowań konsumenckich. Zamiast tego, wiele marek zdecydowało się przeznaczyć pieniądze na realne działania pomocowe, co widoczne było szczególnie w pierwszych dniach od wybuchu wojny.
W lutym, najwięcej aktywnych reklam w ekosystemie Facebooka było mniej więcej w połowie miesiąca. W dniach od 24 do 26 lutego, dzienna liczba aktywnych reklam zaczęła maleć.
Jak czytać wykres? Wartość 100 oznacza największą liczbę aktywnych reklam w danym miesiącu. Wartość 50 oznacza, że liczba aktywnych reklam danego dnia była dwukrotnie mniejsza.
W ostatnim dniu miesiąca, 4 dni po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, odnotowaliśmy spadek aż o 73% w dziennej liczbie aktywnych reklam w stosunku do najwyższego wyniku w lutym.
Podobnie, od 24 lutego zaczęły widocznie zmniejszać się dzienne wartości wydatków na reklamę.
Jeśli chodzi o średnią miesięczną wartość CPC, w lutym wskaźnik ten wyniósł 79 gr i był wyższy w stosunku do stycznia, dokładnie o 30 gr.
Również CPM był wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca, i osiągnął wartość 6 zł 99 gr. To o 1 zł 34 gr więcej niż w styczniu.
Solidarni z Ukrainą
Tuż po tym, jak świat obiegła informacja o wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie, w mediach społecznościowych rozpoczęło się gorączkowe organizowanie zbiórek dla potrzebujących – żołnierzy, uchodźców, zwierząt. Z godziny na godzinę rosła liczba stowarzyszeń, organizacji i fundacji zaangażowanych w pomoc, a skala odpowiedzi użytkowników była imponująca.
Najpopularniejszy post w kategorii NGO i organizacje pozarządowe, należący do Siepomaga.pl, zdobył łącznie 91 760 reakcji i awansował o 3 miejsca w rankingu Aktywnych użytkowników.
Kultura, sztuka i sport przeciwko wojnie
Swój głos, jak zawsze, kiedy chodzi o ważne tematy społeczne czy polityczne, zabrały osoby ze świata kultury i sztuki. Posty aktywnego w mediach społecznościowych Macieja Stuhra oraz znanej polskiej aktorki – Anety Sokołowskiej były najlepszymi postami w kategorii Film, i dotyczyły właśnie sytuacji na Ukrainie. Razem zgromadziły ponad 50 tys. reakcji.
To nie pierwszy raz, kiedy, dzięki dużym zasięgom, znane osoby mogą docierać do szerokiej społeczności z ważnymi komunikatami – tak, jak zrobił to Robert Lewandowski.
Wzmożony ruch na profilach organizacji i stowarzyszeń
Choć od końca lutego na Facebooku obserwujemy znacznie mniej płatnych treści, wiele profili zwiększa zasięgi organiczne. Mowa szczególnie o stronach organizacji i stowarzyszeń, które, dzięki ogromnemu zaangażowaniu Polaków, zyskują nowych fanów i aktywnych odbiorców ważnych komunikatów.
Na profilu Polskiej Akcji Humanitarnej, tylko 24 lutego liczba obserwujących wzrosła o 1735 osoby, a między 23 i 28 lutego, całkowita liczba fanów na profilu zwiększyła się o około 7 tysięcy.
Widocznie wzrosło również zaangażowanie odbiorców – na przykładzie PAH widać, że wskaźnik INI zliczający aktywność fanów na Facebooku przyjął najwyższą wartość dokładnie 24 lutego, co oznacza ogromny wzrost w stosunku do poprzedzającego tę datę tygodnia.
Zachęcamy do pobrania całego raportu Facebook Trends – luty 2022, w którym szczegółowo sprawdzicie wyniki interesujących Was profili oraz najbardziej popularne treści z minionego miesiąca.
W lutym to już wszystko. Oby kolejny miesiąc był bardziej optymistyczny!