Media społecznościowe odgrywają coraz większą rolę nie tylko w marketingu, ale także w codziennej komunikacji międzyludzkiej. Social media zmieniły sposób, w jaki się komunikujemy. Wpłynęły także na rozwój m.in. nisz kulturowych, zmieniły obraz i rolę mediów tradycyjnych. Również branża badawcza coraz częściej zastanawia się, jak wykorzystać popularność mediów społecznościowych i zbierane w nich dane.
Sotrender a badania marketingowe
Sotrender wywodzi się ze środowiska badawczego i jest firmą badawczą, jednak działającą w nowy sposób. Skupiamy się przede wszystkim na badaniach niereaktywnych, czyli bez świadomego udziału osób badanych. Dzięki temu możemy zbierać dane o rzeczywistych zachowaniach osób badanych i tworzone przez nich treści, a nie tylko deklaracje i opinie. Co więcej, w wielu przypadkach dotyczą one całej populacji, dzięki czemu można uniknąć błędów związanych z próbkowaniem.
Nasz główny biznes to tworzenie własnych narzędzi wspierających, a czasem zastępujących analityków. Mamy też specjalny zespół badaczy, tworzący badania na zlecenie i raporty, w tym comiesięczne zestawienia podsumowujące marketing na Facebooku, Twitterze i YouTube. Nie tworzymy własnych ankiet, nie przeprowadzamy badań fokusowych. Specjalizujemy się przede wszystkim w pozyskiwaniu danych z serwisów społecznościowych, takich jak wspomniane Facebook, Twitter, YouTube czy Instagram. Służy to nie tylko analizowaniu i optymalizowaniu kampanii reklamowych w tych kanałach, ale także celom związanych z marketingiem w innych obszarach, na przykład analizowaniu zainteresowań grup docelowej czy wydatków reklamowych.
Takie podejście do badań nie byłoby możliwe bez rozbudowanego działu IT. U podstaw naszego działania leżą rozwiązania z zakresu big data, pozwalające na zbieranie i zaawansowane przetwarzanie danych o kampaniach marek i zachowaniach użytkowników mediów społecznościowych. Mamy dostęp do dokładnych danych ponad 30 tysięcy profili i podstawowych dla kilkunastu milionów. Wszystkie aktywnie monitorujemy, aktualizując dane mniej więcej co godzinę. Robimy to za pomocą tzw. API calls, zapytań do API poszczególnych serwisów. Proces przetwarzania danych wygląda w uproszczeniu tak:
Jeśli chcielibyście wiedzieć więcej o naszych rozwiązaniach typu big data, zapraszamy do lektury wpisu na blogu poświęconemu temu zagadnieniu.
Sotrender partnerem konferencji Cyber 6.0 Redefine
Nasze podejście świetnie wpisuje się w konferencję Cyber 6.0 Redefine organizowaną przez Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii. Jak pisze przewodniczący Rady Programowej Konferencji Wojciech Ozimek:
Interpretacja narastającej masy informacji wymaga redefinicji roli Badacza. Konieczne jest zderzenie jego tradycyjnej wiedzy z wiedzą “data scientist” (wywodzącym się bardzo często z IT i świata technologii). Badacz bez zaplecza technicznego widzi tylko część świata.
Jednak to zderzenie ról ma także drugą stronę. “Data scientist” bez warsztatu badawczego i wiedzy o tym, co “siedzi w głowie konsumenta” posiada jedynie bezwartościowy zbiór danych. Masa informacji bardzo często nie świadczy o ich jakości. Bardzo często mówi się dzisiaj o “Big Data” ale samo słowo “big” nie oznacza często nic, poza problemami do rozwiązania wynikającymi z nadmiaru i złożoności.
Po takim zaproszeniu nie mogło nas zabraknąć na konferencji.
Tego się nie da odzobaczyć, czyli nasza obecność na Cyber 6.0
Sotrender już w poprzednich latach uczestniczył w konferencji Cyber, m.in. na poprzedniej edycji na temat pomiaru kampanii w social media, który to temat wielokrotnie poruszaliśmy na tym blogu.
W tym roku zostaliśmy Srebrnym Partnerem konferencji i w związku z tym nasza obecność na Cyber 6.0 REDEFINE będzie kilkuaspektowa:
- Jan Zając, prezes i współtwórca Sotrendera oraz Filip Cyprowski, szef działu analiz opowiedzą, czego dowiedzieliśmy się o zachowaniach i gustach Polaków przez 5 lat działania Sotrendera oraz co to mówi o nas jako społeczeństwie
- Jan Zając jest także współautorem prezentacji Kamila Rakocego, który opowie o podziale Polaków na plemiona, posiłkując się danymi z Sotrendera.
- Będziecie mogli nas spotkać na targach firm badawczych, gdzie będziemy mieć własne stoisko.
- Dominik Batorski, nasz Chief Scientist jest członkiem rady programowej konferencji.
Zobacz nasze wystąpienie w ramach konferencji Cyber 6.0 REDEFINE: