Współczesny marketer w coraz większym stopniu powinien korzystać z narzędzi, ułatwiających mu zebranie informacji i prowadzenie działań marketingowych, nie tylko w internecie. Jest ich bardzo dużo, i co chwila powstają nowe, co nie ułatwia orientacji. Z drugiej strony, wiele z nich jest bezpłatnych lub ma przynajmniej bezpłatne wersje próbne, co ułatwia rozpoczęcie korzystania i przetestowania ich przydatności w pracy.
O tym właśnie mówiłem w swojej prezentacji w Katowicach podczas inauguracji School of New Media. Ten wpis jest jej streszczeniem mojego wystąpienia dla osób, które nie mogły jej słuchać na żywo lub też nie zrobiły sobie notatek 😉
Jak poznać i zrozumieć trendy wśród konsumentów?
W szybko zmieniającym się świecie takie pytanie coraz częściej męczy i nurtuje pracowników działu marketingu. Świetnym i bezpłatnym narzędziem, które może im pomóc, jest Google Trends pokazujący jak zmienia się popularność wyszukań poszczególnych fraz w czasie. Może być wykorzystywany zarówno w celu zrozumienia popularności poszczególnych zagadanień i marek oraz porównania tego w czasie, jak i do analiz sezonowości popytu.
Bardzo dobrym uzupełnieniem, które jest ciągle zaskakująco mało znane w Polsce, jest Consumer Barometer. Jest to bezpłatna i łatwa w obsłudze przeglądarka danych z badań sondażowych z kilkudziesięciu krajów. Sondaże dotyczyły przede wszystkim korzystania z internetu i różnych urządzeń, zwłaszcza mobilnych, oraz zakupów online (świetny moduł o poszukiwaniu informacji!). Dodatkowo na stronie można znaleźć ciekawe analizy trendów i specyficznych grup.
Badanie popularności i zasięgu stron internetowych
Najpopularniejszym narzędziem jest tu oczywiście bezpłatne Google Analytics. Na ten temat jest mnóstwo kursów i szkoleń, a także specjalne blogi i nawet certyfikaty. Znacznie mniej osób zna Similar Web. A szkoda, bo nawet bezpłatna wersja dostępna na stronie pozwala sprawdzić, jak popularne są poszczególne strony (na przykład konkurencji!) oraz skąd przychodzą osoby je odwiedzające.
Warto znać też Megapanel, badanie popularności i zasięgów polskich stron internetowych organizowane przez Polskie Badania Internetu. Pełna, płatna wersja to narzędzie przede wszystkim dla profesjonalistów planujących kampanie reklamowe w internecie. Mało kto jednak wie, że na stronach Megapanelu można znaleźć bezpłatne, podstawowe dane pozwalające na ocenę popularności polskich serwisów. Metodologia tego badania właśnie się zmienia i można mieć nadzieję, że wkrótce dane będą udostępniane w ciekawszym formacie.
Mierz działania w social media w Sotrenderze!Wypróbuj za darmo!
Narzędzia pomocne w marketingu treści
Marketing treści (content marketing) wydaje się coraz ważniejszym obszarem dla marketerów, którzy przecież tak czy owak tworzą i opiniują różnego rodzaju treści. W sprawdzaniu tekstów, wyłapywaniu błędów i zbytniej komplikacji w tekstach anglojęzycznych dobrze sprawdza się Hemingway App. Dla języka polskiego obiecująco wygląda aplikacja rozwijana w ramach projektu Jasnopis. Dodatkowo warto korzystać też z Google Keyword Planner, który m.in. może pomóc wskazać wokół jakich słów kluczowych orientować teksty na podstawie ich popularności oraz pożądanej grupy docelowej.
Ciekawe zastosowania ma Wayback Machine, czyli rodzaj archiwum internetu. Na tej stronie można znaleźć historyczne wersje poszczególnych stron internetowych. Poza rozrywkową archeologią sieci, można to wykorzystać również w marketingu. Analiza stron konkurentów czy benchmarków, a zwłaszcza sekcji Cennik czy Oferta, pozwala zrozumieć jak zmieniały się ich działania w internecie oraz co się sprawdzało, a co było szybko zmieniane.
Narzędzia monitorowania i analizowania social media
Na koniec mój ulubiony obszar, czyli media społecznościowe. Pewnie przydadzą się narzędzia monitoringu internetu i social media. Dwa najpopularniejsze w Polsce to Brand24 i SentiOne. Dzięki nim można znaleźć wzmianki o firmie i jej produktach i szybko zareagować na wypowiedzi zarówno zadowolonych, jak niezadowolonych klientów.
Jeśli Twoja firma ma własne profile w mediach społecznościowych (np. stronę na Facebooku), przyda się Sotrender, którego jestem dumnym współtwórcą. Sotrender umożliwia analizowanie i profesjonalne raportowanie własnych kampanii oraz podgląd tego, co robią konkurenci. Dodatkowo precyzyjne wskazówki mówią, co warto poprawić, a co działa dobrze. Dla małych firm i osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w mediach społecznościowych, polecamy natomiast naszą nową, bezpłatną aplikację Sombrero – trenera e-marketingu.
Więcej na temat poszczególnych narzędzi znajdziecie w prezentacji:
Gdzie możecie dowiedzieć się więcej na temat narzędzi dla marketerów?
Powstaje coraz więcej narzędzi internetowych wspomagających marketing, nie tylko w internecie. Świetnie wpisuje się to w trend rozwoju oprogramowania analitycznego zastępującego pracę badaczy i tradycyjnych firm badawczych. W tym wpisie opisuję raczej podstawowe i łatwe w obsłudze narzędzia, które przydadzą się nie tylko osobom zajmującym się marketingiem w internecie.
Zapraszam na swoje zajęcia w ramach School of New Media, gdzie opowiem znacznie więcej na temat narzędzi analitycznych i mediów społecznościowych. Osoby szczególnie zainteresowane pogłębieniem wiedzy i praktycznym ćwiczeniem korzystania z narzędzi zapraszam na swoje szkolenie w ramach cyklu szkoleń Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii (PTBRIO). Polecam także też nieco bardziej zaawansowany kurs e-mailowy Artura Jabłońskiego – 1. edycja już trwa, ale Artur obiecał, że niedługo będzie kolejna.